Zákaznická podpora: 530 519 019

Jak šetřit za vodu

Připravili jsme pro vás 10 tipů, jak šetřit za vodu.

  1. Spořiče vody: Používání spořiče vody vás nestojí žádný čas navíc a náklady na jeho pořízení jsou minimální. Obvykle se vrátí za několik měsíců.

  2. Kontrola protékajícího kohoutku a toalety: zjistěte si, zda vám někde neuniká voda. Slabě kapající kohoutek může způsobit ztrátu 24l/den, u silně kapající kohoutku se může jednat až o 54l/den. U protékající toalety to může být i 80l/den.
  3. Myčka jako prostředek k šetření vody: mytím nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete až o třetinu více vody než mytím nádobí v napuštěném dřezu. Nejvíce úsporné je použití myčky na nádobí. Přístroj zapínejte po úplném naplnění nádobím.
  4. Rychlá sprcha místo plné vany: sprchováním ušetříte výrazné množství vody, a to až o dvě třetiny oproti koupání. Ještě více vody můžete ušetřit spořičem vody, který umístíte mezi sprchovou hadici a růžici. Tím zajistíte pocitově stejné komfort při sprchování, ale snížíte množství vody.
  5. Praní prádla s úsporou: pokud dáte vyprat pouze pár kusů oblečení, pračka si vezme stejné množství vody, jako když ji máte plnou. Dbejte tedy na to, aby byla pračka vždy plná. Ušetříte tím spoustu vody.
  6. Šetření vody v zahrádkách: na zahradě můžete ušetřit nejvíce vody. Stačí když místo pitné vody budete schraňovat dešťovou vodu. Je pro rostliny šetrnější - neobsahuje chemické látky, je měkčí a teplejší. Rostliny ji tak snáze přijímají. Zahradu zalévejte ráno nebo večer, kdy se voda méně vypařuje.
  7. Pitná voda bez dřiny: jestliže vám nechutná voda z kohoutku a upřednostňujete vodu balenou, pořiďte si filtr na vodu. Ten redukuje chlor, vodní kámen, pesticidy, těžké kovy a další. Můžete tak ušetřit za vodu a zároveň se nenadřete s těžkými balíky vod.
  8. Vařte s rozumem: při vaření používejte pouze nezbytně nutné množství vody. Jestliže použijete litr vody, tam, kde by Vám stačilo pouze čtvrt litru, spotřebujete nejen více vody, ale také se vám zvýší spotřeba energie.
  9. Nová toaleta s dvojitým splachováním: jedno spláchnutí toalety znamená až 10l vody. Jestliže zařizujete novou koupelnu, investujte do tohoto typu toalety, která vám umožní spláchnout 3l nebo 7l vody.
  10. Čištění zubů a kelímek: Necháváte téct kohoutek při čištění zubů? Nebojte se jej zavřít, výrazně vám tím klesne spotřeba vody. Možností je i využití kelímku s vodou, který vám bohatě vystačí.